Axalp 2010

01.01.11r. Nowy Rok. Nowe szanse, nowe nadzieje, nowa strona 😉 Myślę, że dobra data na nowy start, na wprowadzenie trochę świeżości i nowości.

Na początek zaproszę Was, do obejrzenia galerii z AirShow w Axalp. Fotografia lotnicza, jest mi szczególnie bliska, więc na pewno nie zabraknie jej na mojej stronie 🙂

Co roku, na początku października Szwajcarskie Siły Powietrzne demonstrują swój kunszt pilotażu…
Pokazy te odbywają się nieopodal miejscowości Axalp / Ebenfluh w Alpach szwajcarskich na wysokości ponad 2200 m. n.p.m.
Axalp Airshow, nie są do końca takimi zwykłym pokazami lotniczymi…  Są to właściwie ćwiczenia „Swiss Air Force”, a Axalp jest krótko mówiąc ich poligonem ćwiczebnym.
Na kilku górskich stokach zamontowane są tarcze strzeleckie, do których nadlatujące myśliwce (F-5 i F-18) sieją salwy z ostrej amunicji!!!
Poza tym odbywa się to wszystko w pięknej alpejskiej scenerii, której nie zobaczymy na żadnych innych pokazach na świecie.
Efekt połączenia tych dwóch rzeczy jest nie do opisania, trzeba to po prostu przeżyć samemu, ponieważ nawet najlepsze zdjęcia czy filmy nie oddadzą w pełni klimatu tam panującego!
Jedną z ciekawostek jest to, że poniżej Axalp w miejscowości Meiringen znajduję się baza lotnicza, przez której pas startowy przechodzi najzwyklejsza droga!!! Podczas startu lub lądowania droga ta zamykana jest za pomocą szlabanów, takich jakie znamy z naszych przejazdów kolejowych 🙂
Jakby tego było mało, to baza ta w żaden sposób nie jest ogrodzona i możemy podziwiać startujące maszyny, dosłownie z kilkudziesięciu metrów!
PS. huk startującego F-18 jest bezcenny 😉

Żeby lepiej wczuć się w ten klimat, proponuję abyście najpierw obejrzeli poniższy film. Najlepiej na pełnym ekranie i podkręcili głośniki na full 🙂

No to zaczynamy!

KP 2200m. n.p.m. Tu znajduje się centrum dowodzenia poligonem Ebenfluh.

Na szczycie góry stoi dwóch śmiałków 😉 Start F-18 z lotniska w MeiringenPatrouille SuisseA na koniec nasza „skromna” ekipa na KP 😉Podziękowania dla Stowarzyszenia Polskich Fotografów Lotniczych Air-Action

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

3 komentarze to “Axalp 2010”

  1. Arek pisze:

    Widzę że nie wybuchła i działa 😉
    Powodzenia w prowadzeniu.

  2. Ania pisze:

    wyglądacie z tymi obiektywami jak „skromna” ekipa strzelców wyborowych 😉

Zostaw swój komentarz